Praca: tester oprogramowania

XXI wiek jest niezaprzeczalnie erą komputerów i technologii. Rynek pracy pokazuje, że specjaliści, którzy zajmują się szeroko pojętą informatyką są i będą jeszcze długo należeć do najbardziej pilnie poszukiwanej grupy zawodowej. Jedną ze specjalizacji, jakimi można się zajmować w tej dziedzinie jest stanowisko testera oprogramowania. Kto ma największe szanse w procesie rekrutacji?

Tester oprogramowania to osoba, która zajmuje się monitorowaniem działania różnego rodzaju wdrażanych programów i aplikacji, wytwarzanych przez programistów. Taki pracownik musi wykrywać wszelkie błędy tworzonego oprogramowania, analizować napotkane błędy i współpracować z innymi działami IT w celu udoskonalania danego programu.

Analizując treść ofert pracy można wskazać, że jednym z podstawowych wymagań jakie przed kandydatami stawiają pracodawcy jest chociaż minimalne doświadczenie w testowaniu lub wdrażaniu oprogramowania. Kluczowe jest także kierunkowe techniczne wykształcenie wyższe – najlepiej odbierani są absolwenci informatyki lub kierunków pokrewnych. Przewagę nad innymi kandydatami będą mieli ochotnicy ze znajomością języka angielskiego w takim stopniu, aby nie tylko czytać i przygotowywać dokumentację, ale często także porozumiewać się bezpośrednio z klientami firmy.

Jak wynika z ogłoszeń o pracę na stanowisku testera oprogramowana najlepiej sprawdzą się osoby, które są obdarzone rozwiniętymi umiejętnościami analitycznego myślenia. Mile widziana jest także gotowość do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, duża samodzielność i organizacja pracy. Dużą wartość w oczach pracodawców mają kandydaci, którzy mogą pochwalić się posiadaniem certyfikatu ISTQB, najbardziej uznanego na świecie atestu umiejętności testowania oprogramowania.

Warunki jakie czekają na kandydatów, którzy spełnią wymagania ofert pracy są, jak można się było tego spodziewać, bardzo korzystne. W zasadzie trudno znaleźć jakiekolwiek ogłoszenie o pracy, które nie wiązałoby się z podjęciem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, dodatkowych pakietów motywacyjnych czy możliwości awansu w strukturach firmy. Co więcej, z racji dynamicznego rozwoju branży IT praca w przedsiębiorstwach, które funkcjonują w tym obszarze jest uznawana za jedną z bardziej stabilnych, a zarazem rozwojowych.

Jak widać na portalach z ogłoszeniami o pracy (zobacz: Szukam Pracy), chętnych wciąż jest prawdopodobnie mniej niż aktualnych ofert pracy.