Programista pilnie poszukiwany

Na polski rynek pracy zapewne narzeka niemała grupa pracowników i osób poszukujących pracy. Jest jednak szczególna grupa zawodowa, która jako jedna z nielicznych już dziś może w dużej mierze dyktować warunki. Mowa oczywiście o specjalistach z dziedziny informatyki. Jednym z zawodów, jakie można objąć w tej branży jest praca programisty.

Ofert pracy dla informatyków nie brakuje i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Wręcz przeciwnie, prognozy analityków wskazują na to, że w nadchodzących latach specjaliści z branży informatyki będą grupą zawodową, o którą najtrudniej będzie pracodawcom. Nie inaczej jest z zawodem programisty. Jest to stanowisko samodzielne, które sprowadza się w dużym uogólnieniu do projektowania aplikacji i oprogramowania. Programista współpracuje z innymi działami IT w firmie, głównie z analitykami, testerami i innymi osobami, które biorą udział w procesie tworzenia i wdrażania programów. A czego wymagają pracodawcy w swoich ogłoszeniach o pracy?

Podstawą w branży informatycznej wydają się trzy kwestie: wiedza, umiejętności i doświadczenie. Wiedza, czyli wykształcenie kierunkowe – najlepiej stricte informatyczne lub z dziedzin pokrewnych. Umiejętności odnoszą się głównie do kreatywności i samodzielności w działaniu, ciągłej motywacji i chęci rozwoju osobistego. Wynika to ze specyfiki branży, która stale ulega dynamicznym zmianom, za którymi trzeba nadążyć. Oferty pracy zazwyczaj zawierają informację o niezbędnym doświadczeniu zawodowym – co najmniej 1-2 lata na podobnym stanowisku.

Programista powinien znać kilka języków programowania, serwerów aplikacyjnych oraz w stopniu podstawowym orientować się w bazach danych czy bibliotekach pomocniczych. Szczegóły odnośnie tego, czego oczekuje pracodawca można znaleźć w konkretnych ofertach pracy. Zdecydowanie najczęściej poszukiwaną specjalizacją w ostatnim czasie są programiści aplikacji mobilnych oraz platform e-commerce.

Portale z ogłoszeniami o pracy, np. Szukam Pracy, pokazują, że specjaliści w dziedzinie programowania nie powinni mieć problemu ze znalezieniem interesującej ich oferty. W zamian za swoje umiejętności mogą liczyć na dobre warunki współpracy z pracodawcą. Oferty pracy obiecują wiele – od podstawy w postaci stabilnego zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, przez dodatki motywacyjne, pakiety opieki zdrowotnej, aż po możliwości dalszego rozwoju zawodowego w ramach danej organizacji. Wszystko to po to, aby zatrzymać u siebie najlepszych programistów.