Praca IT – kontrakt czy umowa?

Większość pracowników negocjując warunki współpracy dąży do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Jednak nie zawsze jest to najlepsza opcja dla pracownika. Przykładem sytuacji, w której warto pomyśleć o tak zwanych elastycznych formach zatrudnienia jest grupa zawodowa informatyków i specjalistów z dziedziny IT.

Umowa o pracę – stabilne zatrudnienie

Faktem jest, że w zdecydowanej większości osoby poszukujące pracy dążą do uzyskania umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Jest to gwarancja stabilnego zatrudnienia, która pozwala na spokojne planowanie życia rodzinnego i współpracę z pracodawcą ze świadomością, że jesteśmy dla niego cennym członkiem drużyny. Umowa o pracę oznacza konieczność wywiązywania się z obowiązków określonych w Kodeksie pracy zarówno przez zatrudnionego, jak i zatrudniającego.

Co ciekawe, przeglądając oferty pracy w branży IT obietnica zatrudnienia na podstawie umowy o pracę pojawia się w zdecydowanej większości ogłoszeń. Wynika to głównie z dużego zapotrzebowania na wykwalifikowanych specjalistów IT. Na rynku pracy obserwujemy niedobór tego typu talentów, więc firmy są w stanie zaproponować na tyle korzystne warunki, aby kandydat nie zdecydował się na współpracę u konkurencji. Ale czy proponowane w ogłoszeniach o pracy etaty przekonują każdego specjalistę? Niekoniecznie.

Umowa kontraktowa

Co prawda polskie normy prawne nie regulują dokładnie specyfiki pracy na kontrakcie, ale jest to coraz chętniej wybierana podstawa współpracy, zwłaszcza dla specjalistów z dziedziny IT. Głównym argumentem przemawiającym na rzecz kontraktów są wyższe zarobki. Wynika to z faktu, że pracownik kontraktowy tak naprawdę współpracuje z firmą prowadząc swoją jednoosobową działalność gospodarczą. Dlaczego w ogłoszeniach o pracy nie pojawiają się propozycje współpracy na zasadzie kontraktu? Ponieważ z takiej opcji korzystają najczęściej doświadczeni, naprawdę wysoko wykwalifikowani specjaliści. Dla nich jest to alternatywa, która pozwala na większą swobodę w doborze współpracowników i zleceń. Kandydaci, którzy dopiero wstępują na rynek pracy w branży IT wciąż bardziej cenią sobie stabilność zatrudnienia, którą gwarantują umowy o pracę.

Kontrakt czy umowa?

Umowa o pracę na pewno wiąże się z bezpiecznym zatrudnieniem z perspektywy pracownika. Dla pracodawcy jest to szansa na zatrzymanie u siebie najbardziej poszukiwanych specjalistów, stąd obietnice zatrudnienia etatowego, które pojawiają się w ofertach pracy.

Kontrakt jest ciekawą alternatywą dla doświadczonych pracowników IT, którzy zdają sobie sprawę ze swojej wartości i nie obawiają się perspektywy bezrobocia. Kontrakt, jako umowa cywilnoprawna, pozwala często na jednoczesne nawiązywanie współpracy przy kilku różnych projektach, pracę zdalną oraz wyższe wynagrodzenie. Nawet jeśli w ogłoszeniu o pracy firma nie informuje o możliwości podjęcia współpracy na tej zasadzie, dobry specjalista będzie w stanie wynegocjować korzystne dla siebie warunki.