Czym zajmuje się analityk IT?

Informatyk niejedno ma imię, a praca w branży związanej z IT to nie tylko 8 godzin siedzenia przy biurku. Przykładem stanowiska, które umyka większości informatycznym stereotypom jest analityk IT, czyli osoba, która zajmuje się analizowaniem potrzeb klienta i współpracą z programistami, którzy tworzą finalny produkt. Jak wyglądają oferty pracy dla specjalistów analizy IT?

Co robi na co dzień analityk IT? Do jego głównych zadań zawodowych należy między innymi kompleksowe opracowywanie koncepcji tworzonego oprogramowania zgodnie z oczekiwaniami i wymaganiami klienta. Na portalach z ogłoszeniami o pracy, takich jak Szukam Pracy, pojawiają się także informacje odnośnie współpracy z zespołem programistów, którzy w większej mierze odpowiadają za proces powstawania oprogramowania. Pracę analityka IT można w dużym skrócie opisać jako łącznika pomiędzy zespołem programistów a klientem. To właśnie taka osoba musi pozyskać jak najwięcej informacji, sprawdzić wymagania stron i zaproponować konkretne rozwiązania, które następnie zostaną wdrożone. Jak wskazują ogłoszenia o pracy analityk IT zajmuje się także testowaniem stworzonego produktu pod kątem weryfikacji działania oprogramowania i oczekiwań klienta.

Jakie wymogi trzeba spełnić? W zdecydowanej większości ofert pracy pojawia się wymóg posiadania co najmniej rocznego doświadczenia w analizie wymagań systemowych i projektowaniu oprogramowania. W rekrutacji na tak specjalistyczne stanowisku trudno wyobrazić sobie sukces kandydata bez wyższego wykształcenia technicznego – największe szanse mają absolwenci kierunków: informatyka, matematyka, statystyka czy ekonometria.

Ogłoszenia o pracy na stanowisku analityka IT wskazują też na konieczność posiadania pewnych predyspozycji i cech charakteru. Należą do nich między innymi zdolność analitycznego myślenia, kreatywność, doskonała organizacja i umiejętność pracy pod presją czasu. Jak pokazują publikowane na portalach z ofertami pracy ogłoszenia na tym stanowisku z pewnością przydadzą się również umiejętności pracy w zespole oraz wysokie kompetencje komunikacyjne, między innymi związane z koniecznością kontaktu z klientami.

Jakie warunki pracy czekają na kandydatów? Większość pracodawców jest skłonna zapewnić wykwalifikowanym pracownikom naprawdę znakomite warunki współpracy. Jak wynika z analizy ofert pracy na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracy niemal standardem jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, na pełen etat. Dodatkowo firmy przewidują możliwości dalszego rozwoju drogi zawodowej swoich pracowników, dofinansowanie różnego rodzaju świadczeń socjalnych (na przykład rozszerzone pakiety medyczne i sportowe) lub dostosowanie godzin pracy do potrzeb osób studiujących.