5 faktów o rynku pracy IT

Praca w branży związanej z nowymi technologiami i informatyką należy obecnie do jednej z najbardziej perspektywicznych dróg zawodowych, jakie można sobie wyobrazić. Braki kadrowe są zauważalne już dzisiaj i boleśnie odczuwają je przedsiębiorcy funkcjonujący w tym obszarze. Co warto wiedzieć o rynku pracy IT?

  1. Ma perspektywy na przyszłość

Postępująca automatyzacja i rozwój technologii sprawiają, że branża IT z pewnością nie będzie tracić na znaczeniu w przyszłości. Jeśli ktoś myśli nad przebranżowieniem się lub wyborem przyszłej drogi zawodowej, warto pomyśleć właśnie nad dziedzina IT. Już dzisiaj ofert pracy dla informatyków, programistów, analityków IT nie brakuje. W najbliższej przyszłości zmieniać się mogą jedynie konkretne specjalizacje pracowników – na przykład w ostatnim czasie, na portalach z ogłoszeniami o pracy, np. na szukampracy.pl, widać zwiększone zapotrzebowanie na programistów aplikacji mobilnych.

  1. Potrzebuje kobiet

Chociaż rynek pracy jest regulowany przepisami, które mówią o równości między innymi między płciami trudno nie zauważyć drastycznych dysproporcji w ilości zatrudnionych kobiet i mężczyzn w IT. Oferty pracy nie mogą, głównie ze względów prawnych, zawierać informacji o tym jakiej płci powinien być poszukiwany pracownik, jednak eksperci wskazują, że w tej branży kobiety stanowią niecałe 10% wszystkich specjalistów (dane według Pulsu Biznesu). Biorąc pod uwagę znaczące braki pracowników można dojść do oczywistego wniosku, że uczestnictwo kobiet w tej dziedzinie pomogłoby w jakimś stopniu ograniczyć problem niedoboru pracowników.

  1. Umożliwia elastyczną pracę

Wiele zależy tutaj od konkretnego pracodawcy, jednak grupa zawodowa informatyków i specjalistów IT należy do tych szczęśliwców, od których specyfika wykonywania obowiązków zawodowych nie wymaga fizycznej obecności w biurze. W związku z tym można natrafić na oferty pracy, które wiążą się z możliwością pracy zdalnej z dowolnego miejsca. Inną możliwością uelastycznienia swojej pozycji zawodowej jest współpraca na podstawie innej niż tradycyjna umowa o pracę. Nie da się ukryć, że większość pracodawców skłania się raczej ku zawiązywaniu silnej, formalnej współpracy, więc nie brakuje ofert pracy z proponowanym etatem. Jeśli jednak kandydat woli pozostać na pozycji freelancera – zazwyczaj udaje się to wynegocjować.

  1. Rządzą tu specjaliści

Rynek pracy IT na tle większości innych dziedzin wyróżnia się między innymi tym, że pracownicy już dziś na własnej skórze odczuwają skutki niedoboru talentów, a co za ty idzie – rynku pracy pracownika. W tej sytuacji nie ma wystarczającej ilości kompetentnych kandydatów, którzy spełnialiby wymagania ogłoszeń o pracy i wypełniliby braki kadrowe. Stąd można liczyć na ustępstwa ze strony potencjalnych pracodawców, jeśli chodzi o warunki pracy. Oczywiście dobra pozycja do negocjacji zależy głównie od wiedzy, doświadczenia i umiejętności kandydata.

  1. Wymaga stałego poszerzania horyzontów

Wraz z postępem technologii również ludzie muszą cały czas nie ustawać w rozwoju swoich umiejętności. Dlatego jeśli ktoś myśli o stabilnej karierze w IT, która spełniłaby jego ambicje i oczekiwania, powinien być przygotowany na ciągłe poszerzanie swoich horyzontów. Nie warto zatrzymywać się na wymaganiach, jakie dzisiaj widać na portalach z ofertami pracy, bo z upływem czasu poszukiwane kompetencje będą się zmieniać.

projektowanie stron i portali internetowych